loader

Emlak Konut

GAYRİMENKULDE KUR KORUMALI YATIRIM DÖNEMİ

GAYRİMENKULDE KUR KORUMALI YATIRIM DÖNEMİ

GAYRİMENKULDE KUR KORUMALI YATIRIM DÖNEMİ

Gayrimenkul sektöründe kur korumalı yatırım dönemi başladı. 2021 yılında döviz yatırımcıları kurdan kazançlarını, düşük fiyatlardan alım yaparak gayrimenkul yatırımına dönüştürürken, bazıları ise kararını bu yıla bıraktı. Yeni yatırım yapacak olanlar ise dövize karşı yatırımını korumanın arayışına girdi. İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz, arayışta olan yatırımcılara ilişkin tespit ve önerilerini dile getirdi.

Döviz kurundaki hızlı yükselişi ve dövize olan talebi frenlemek için geliştirilen kur korumalı mevduat ürünü gayrimenkul yatırımcılarına örnek oldu. 2021 yılında döviz yatırımcıları kur kazançlarıyla düşük fiyatlı gayrimenkul alarak çifte kazanç yaşarken, alım kararını bu yıla bırakanlar dövize karşı yatırımını korumanın arayışına girdi. Son günlerdeki gelişmeleri değerlendiren İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz, “Gayrimenkulde kur korumalı yatırım dönemi başladı” dedi. İyi bir konut alırım düşüncesiyle parasını dövize yatıranların, zamanlamasını iyi yapmadılarsa, yükselen fiyatlar yüzünden fırsatı kaçırdığını belirten Oflaz, “Şimdi hem yükselme potansiyeli olan, hem de o potansiyele göre fiyatı ekonomik sayılacak gayrimenkullerin arayışına girdiler. Ancak bu defa da mülkünü adeta kur korumasına alarak dövize göre hareket eden satıcılar nedeniyle hayal kırıklığına uğramaktalar. Emlak sitelerinde sık sık fiyatlar güncelleniyor, tapu dairelerinde satıcılar satıştan vazgeçiyor” diye konuştu. Müberra Oflaz buna rağmen Aralık ayında en yüksek satış rakamlarına ulaşıldığına dikkat çekti.

Konut satışında liderliğin nedeni

TÜİK satış istatistiklerine göre 2021 yılında Türkiye, konut satışında Avrupa lideri oldu. Konut satışları 2021'de 1 milyon 492 bin adetle tüm zamanların en yüksek ikinci zirvesine ulaştı. Satış istatistiklerini değerlendiren İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz, konut üretiminin son 3 yılda azalmasına bağlı olarak doğal konut ihtiyacını karşılamak isteyenlerin yanı sıra, dövizi,altını artan yatırımcıların zamanında elindeki yatırımları konuta çevirmesinin etkisiyle yılın son aylarında yüksek satış rakamlarına ulaşıldığını ifade etti.

Dövizin cazibesi kalmayınca TL ve emlak revaçta

Konutta satışların aynı hızda olmasa da süreceğini belirten Müberra Oflaz, “Kur korumalı mevduat gibi bir ürün varken döviz almanın bir cazibesi kalmıyor. Çünkü hem faiz getiriniz garanti hem de kurlarda faizin üzerindeki olası bir artış devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca doğrudan döviz alanlar kurlar gerilediğinde anaparasında erime görecekken kur korumalı mevduat yapan faiz geliri elde etmeye devam edecek.Bu durumda ya TL mevduatta yatırımlar tutulacak, ya da aynı zamanda kira geliri elde etmeyi de vaat eden gayrimenkul yatırımlarının arayışına girilecek” diye konuştu. İmpomes Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Oflaz,bu dönemde

 

 

 

yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenlere şu önerilerde bulundu:

Bu dönem yatırımları değerlendirmenin yolu

“Döviz ve altın yatırımcısına ya çok kazandırır ya da zarar ettirir. Ama gayrimenkul en azından enflasyon oranında paranızını değerini korur. Yoğun nüfusun olduğu yerlerde gayrimenkul her zaman kazandırmıştır. Kısa, uzun veya orta vadede parasının değerini korumak için alınacak gayrimenkul yerleri tespit edip ona göre yatırım yapılabilir. Gayrimenkulde sermayenin yanında cesaret ve sabır da gereklidir. Bir süredir takip ettiğiniz bir gayrimenkul varsa, fiyatında köpük oluşmamışsa, yatırım için harekete geçebilirsiniz. Köpük olup olmadığının hesaplaması, gayrimenkulerin normal piyasa zammındaki enflasyon oranı ve amortisman dönemleri gözönüne alınarak yapılır. Amortisman süreleri konutlarda 22, ticari mülklerde 17 yıl olarak hesaplanmaktadır. Rantı oluşmamış uygun arsalara uzun vadeli yatırım için düşünülebilir. Konumu iyi olan gayrimenkuller her zaman kazandırmıştır...”

Müberra Oflaz, İMPOMES abonesi yatırımcıların mülklerinin takibini yapmaları nedeniyle bu tespitleri yapabildiklerini, söz konusu önerilerin yatırım danışmanlık kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini de vurguladı. İmpo İmar ekibi tarafından geliştirilen İmpomes sistemi, sahip olunan mülkleri en iyi şekilde takip etme olanağı veren, yatırımcıların sahip oldukları hakların resmi belgelerle korunmasını sağlayan bir sistemdir.


Yorum Yap